icon_allarticles icon_arrow_down icon_burger icon_checkmark icon_cross icon_download icon_email icon_facebook icon_print icon_search icon_site-switcher
Close
Tilbage til listen

En pædagogstilling på Geelsgårdskolen – en regional specialskole i Virum

Er du god til at skabe nære relationer og kreativ pædagogik? Kan du se mulighederne hos den enkelte elev og fordybe dig i dit fag? Så er jobbet som pædagog på Geelsgårdskolen noget for dig

Geelsgaarden_170px.jpg

Sted:

Lyngby-Taarbæk

Ansøgningsfrist:

1. august 2021

Vi arbejder med at give vores elever den bedst mulige undervisning. Det gør vi i tæt samarbejde på tværs af faggrupper - både interne og eksterne.

Ungdom

Geelsgårdskolen er en regional specialskole med tilknyttede bo-enheder og skolen er organiseret som et helhedstilbud. Vi er 280 medarbejdere og 123 elever, hvoraf 20 elever er tilknyttet Ungdom. Her modtager vi elever fra alle afdelinger på skolen. Fælles for alle elever på skolen er et behov for tæt personalekontakt. Hverdagen hos os er bygget op om et genkendeligt og struktureret miljø med fokus på alternativ kommunikation og en taktil tilgang.

Bag undervisningen er der forarbejde i form af de lovpligtige dokumenter, der udarbejdes i tæt samarbejde i teamet. Dertil udarbejder vi en ICF-baseret funktionsbeskrivelse. En grundlæggende del af arbejdet er overvejelser om, hvilke kommunikationsformer den enkelte elev menes at kunne profitere bedst af. Det kan være PCS-symboler, piktogrammer, Tegn til Tale, tegnsprog (visuelt eller taktilt), talemaskiner mm. Vi laver videoanalyser for at blive opmærksomme på det, vi ikke ser ved første øjekast.

Selve undervisningen gennemføres både alene med eleven, i en lille gruppe eller et større fællesskab. Eleverne har alle brug for støtte og guidning for at kunne deltage aktivt i undervisningen. Derfor er der behov for én person med hver elev. 

En pædagog hos os

  • er kreativt tænkende i sin pædagogik
  • ser og udforsker elevernes muligheder
  • er tålmodig i sin tilgang
  • kan sætte en tydelig ramme for eleven og tilpasse rammen, når behovet opstår
  • deltager i alle opgaver og hjælper eleverne med spisning og personlig pleje
  • tager i tæt samarbejde med teamet ansvaret for den undervisning, eleven får
  • har lyst til at arbejde med alternative kommunikationsformer og er villig til at tilegne sig nye metoder
  • kan lide at blive klogere sammen med andre – både kollegaer og elever

Der er mange facetter af vores skole, og derfor opfordrer vi dig til at få et større indblik på vores hjemmeside www.geelsgaardskolen.dk.

Ansættelse

Vi søger en kollega med mange års erfaring inden for specialområdet. Er det hele nyt og har du en nysgerrighed og villighed til at lære, vil vi også meget gerne byde dig velkommen. Vi støtter og oplærer alle nye kolleger.

Vi søger en uddannet pædagog til en fastansættelse på gennemsnitlig 37 timer pr. uge med ansættelse fra 1. oktober 2021 eller gerne før. Løn og ansættelsesvilkår efter gældende overenskomster mellem Regionernes Lønnings- og Takstnævn og Socialpædagogernes Landsforbund. Aflønning sker desuden iht. overenskomsten samt principper for ny løn.

Ønsker du yderligere oplysninger om stillingerne, kan du kontakte afdelingsleder for Udskolingen/Ungdom Pia Toppevad Skov på telefon: 4018 5755.

Ansøgning

Vi glæder os til at modtage din motiverede ansøgning senest d. 1. august 2021. Samtaler forventes afholdt d 5. august. Send din ansøgning ved at uploade den og dine bilag til vores elektroniske ansøgningssystem.

SEND DIN ANSØGNING HER

Geelsgårdskolen Kongevejen 252 2830 Virum